Cüzdan (Wallet)

Cüzdan Nedir?

Cüzdan (Wallet), kripto para piyasasındaki yatırımcıların sahip olduğu dijital paralarını sakladığı güvenli bir cihaz veya yazılım olarak adlandırılmaktadır.

Cüzdanlar; sahip olunan varlıkları izlemek, kripto paraları göndermek, almak veya transfer gerçekleştirebilmek için kullanılmaktadır. Bir kullanıcı herhangi bir kripto para satın aldığı zaman onu bir kripto para cüzdanında saklamakta ve gerektiğinde işlem yapmak için bu cüzdanı kullanmaktadır.

Satın alınan kripto paralar bir cüzdanın içinde bulunmamakta, cüzdan blok zinciri ağı ile etkileşime girmektedir. Yani varlıklar blok zincirindedir ve onlara yalnızca özel anahtarla erişilebilir. Özel anahtarlar kripto paraların mülkiyetini kanıtlar ve işlem yapılmasına olanak sağlamaktadır. Özel anahtar denilen kavram ise cüzdanlardaki kripto varlıklara erişilmesini sağlayan, harf ve sayı dizisinden oluşan bir parola olarak ifade edilmektedir. Blok zincirinde bir cüzdanın özel anahtarına sahip olma imkanına erişebilen her kullanıcı cüzdanda tutulan varlıkları ve bakiyeleri görüntüleyebilir ve çeşitli işlemler gerçekleştirebilir.

 

Kripto Para Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Kripto para cüzdanı oluşturmanın ilk koşulu herhangi bir kripto para borsasında veya alım satım platformlarında hesap oluşturmak gerekmektedir. Böylece otomatik olarak bir online (çevrimiçi veya sıcak) cüzdana sahip olunur. Yatırımcılar diledikleri takdirde soğuk cüzdan satın alarak yatırımlarını daha güvenli ve çevrimdışı şekilde koruyabilir.

Kripto para cüzdanlarının ilk örneği 2009 yılında Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto tarafından ortaya konulmuştur. Bitcoin’e benzer şekilde blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışan birçok kripto para birimi de dijital cüzdanlarda saklanabilmektedir.

Cüzdanlar saklanma biçimlerine göre ikiye ayrılmaktadır. İnternete bağlı olarak tutulan kripto para cüzdanlarına sıcak (online) cüzdan denirken, internete bağlı olmayan, daha çok USB benzeri cihazlarda tutulan kripto para cüzdanlarına ise soğuk (offline) cüzdan denmektedir.

 

Sözlük

Cüzdan: Kripto para piyasasında işlem yapan kullanıcıların özel anahtarlarını sakladığı, varlıklarına erişebildiği, depolayabildiği, transfer edebildiği araçlar olarak adlandırılmaktadır.