Dağıtılmış Konsensüs

Dağıtılmış Konsensüs Nedir?

 

Dağıtılmış Konsensüs (Distributed Consensus), dağıtılmış bir ağ veya sistemdeki node’lar arasında bir veri mutabakatının ve ortak fikrin sağlanması olarak ifade edilmektedir.

Konsensüs algoritması, bir blok zinciri ağının fikir birliğine vardığı mekanizma olarak tanımlanmaktadır. Blok zincirleri, dağıtılmış sistemler olarak inşa edilmiştir ve merkezi bir otoriteye dayanmadıklarından, dağıtılmış nodeların işlemlerin geçerliliği konusunda anlaşmaları gerekmektedir. Konsensüs algoritmalarının devreye girdiği yer burasıdır. Protokol kurallarına uyulmasını ve tüm işlemlerin güvenilir bir şekilde gerçekleşmesini garanti etmekte ve böylece coinler yalnızca bir kez harcanabilmektedir.

 

Satoshi Nakamoto tarafından önerildiği ve geliştirildiği gibi Bitcoin blok zincirinde, İş Kanıtı (Proof of Work) aracılığıyla fikir birliği ve koordinasyon sağlanmaktadır. Hisse Kanıtı (Proof of Stake) ve Delegeli Hisse Kanıtı (Delegated Proof-of-Stake) dahil olmak üzere başka konsensüs mekanizmaları mevcuttur.

Proof-of-Work (İş Kanıtı), blok zinciri tabanlı fikir birliğinin temelidir ve yeni blokların çıkarıldığı Bitcoin blok zincirinin temeli olmaya devam etmektedir. Ancak diğer blok zinciri projelerinde kullanılan yeni fikir birliği mekanizmaları da vardır. Proof of Stake (Hisse Kanıtı) gibi bunlardan bazıları artık daha fazla benimsenmektedir.

 

Sözlük

Dağıtılmış Konsensüs (Distributed Consensus): Merkezi olmayan ve dağıtık bir sistemdeki nodelar (düğümler) arasında veri mutabakatının gerçekleştirilmesi ve anlaşmaya varılması anlamına gelmektedir.