Ölüm Kesişimi (Death Cross)

Ölüm Kesişimi (Death Cross) Nedir?

Ölüm Kesişimi, kripto para piyasalarında bir teknik analiz terimi olmakla birlikte kısa vadeli hareketli ortalamanın, uzun vadeli hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıya doğru kesmesi olarak bilinmektedir. Kısa vadeli hareketli ortalamadan kasıt genellikle 50 gün olarak ifade edilirken uzun vadeli hareketli ortalama ise 200 günü ifade edilmektedir. Bu kesişim gerçekleştiği anda Ölüm Kesişimi (Death Cross) yaşanır.

Tanım itibariyle ölüm kesişimi, kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıya doğru kesmesi olarak bildirilmiştir ancak saat, gün, hafta ve ay tanımı yapılmamıştır. Teknik analizde en çok 50 ve 200 gün kullanılmakla birlikte 50 haftalık hareketli ortalamanın 200 haftalık hareketli ortalamayı aşağıdan kesmesi de bir Ölüm Kesişimi (Death Cross) örneğidir.

Ölüm Kesişimi (Death Cross) Ne İfade Eder?

Peki bu kesişimin ne ifade ettiği ve nasıl bir sinyal verdiği konusuna gelirsek, piyasalarda genellikle kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıya kesmesi bir düşüş sinyali olarak algılanır. Çünkü son dönemdeki fiyat hareketli geçmiş fiyat hareketlerinin aşağısında gerçekleşmiştir. Bu durumda varlık fiyatı hakkında kısa vadede olumsuz bir görünümün yayıldığı, potansiyel bir yükseliş trendinin tersine dönüşünün işaretinin başladığı ve düşüş eğiliminin başlamasının gerçekleşebileceği olarak yorumlanır. Bu açıdan yükseliş bekleyen yatırımcıların Ölüm Kesişimi (Death Cross) yatırımcıların dikkatli olması gereken önemli bir teknik sinyal olarak karşımıza çıkıyor.