Destek (Support)

Destek (Support) Nedir?

Destek (Support), belirli bir kripto para birimine olan talep yoğunluğu veya satın alma ilgisi sebebiyle düşüş trendine son verebilecek bir duvar niteliği gören fiyat seviyesini ifade etmektedir.

Destek seviyesine düşmüş bir varlığın fiyatında 2 yönlü tepki gelmesi olasıdır. Genellikle yüksek alım emirlerinin biriktiği destek seviyesinden fiyat yükselme eğilimine geçerken, düşüş trendinin çok güçlü olduğu durumlarda destek seviyesinin kırılmasının ardından düşüş hızlanmaktadır.

Destek Seviyesi Kırılırsa Ne Olur?

Destek ve direnç seviyeleri kırıldığında başka bir destek ve direnç seviyesi bulunana kadar fiyatlar üzerinde volatilite artar. Destek ve direnç seviyelerinde gerçekleşen fiyat kırılımları yatırımcıların izleyeceği yol ve teknik analiz açısından çok değerli olmaktadır.

Bir kripto para varlığının fiyatı düştükçe varlığa olan talep artmakta ve böylece destek bölgesini oluşturmaktadır. Tam tersi olan direnç seviyesi ise, fiyatlar arttığında satış kar realizasyonu  nedeniyle kripto para satın almaya daha az meyilli olmaktadır. Bu sebeple, destek seviyesinin bir “taban bölge” olarak karşılaması beklenmektedir. Destek seviyeleri fiyatın güçlü satış baskısı ile düşebileceği noktalar olarak görülmektedir.

Çoğu teknik analiz aracı ve göstergesi gibi, tek başına destek ve direnç seviyelerine güvenmek sağlıklı bir bakış açısı olarak görülmemektedir. Riskleri azaltmak için, bu tür araçların kullanımını diğer teknik göstergelerin yanı sıra uygun temel analizlerle birleştirmeniz önerilmektedir.

Sözlük
Destek (Support):
Bir kripto para biriminin düşüş trendinde iken alış baskısı ile karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu bölge veya bölgeler olarak nitelendirilmektedir.