Deterministik Cüzdan

Deterministik Cüzdan Nedir?

Deterministik (Belirleyici) Cüzdan, tohum (seed) olarak bilinen bir başlangıç noktasından anahtar üretebilen bir cüzdan türü olarak bilinmektedir.

 

Tohumlar bir kullanıcının başka herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymadan bir cüzdanı kolayca yedeklemesini ve geri yüklemesini sağlamaktadır.  Tohumlar (seedler) aynı zamanda cüzdanın kaybedilmesi durumunda tekrar aktive etmek için ihtiyaç duyulan kurtarma kelimeleri anlamına da gelmektedir.

 

Deterministik bir cüzdan tarafından oluşturulan tüm anahtarlar ve adresler bu tohumdan oluşturulmaktadır. Böylece kullanıcı hala tohuma erişimi olduğu sürece, yeni bir cüzdan oluşturabilmekte ve orijinal cüzdanın bozulması veya kaybolması durumunda bile tüm adresler ve anahtarlar kurtarılabilmektedir.

 

Determinik cüzdanlar hiyerarşik yapıdan oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı bir üst anahtar birden fazla alt anahtar üretebilmekte ve her bir alt anahtar da hiyerarşiye benzer şekilde sonsuz sayıda bir başka alt anahtar ekleyebilmektedir. Deterministik cüzdanlar 2 türe ayrılmaktadır. Bunlar, Electrum cüzdanlar ve BIP-32 cüzdanlardır.

 

Sözlük

 

Deterministik Cüzdan: Tohum adı verilen bir anahtar kelime grubu ile üretilen ve üretilen tüm özel anahtarların kurtarılabildiği kripto para cüzdanıdır. Hiyerarşik veya belirleyici cüzdan olarak da bilinmektedir.