Doğrulayıcı (Validator)

Doğrulayıcı (Validator) Nedir?

Doğrulayıcı (Validator), bir blokzincir ağında işlemleri doğrulamaktan ve blokzincire eklemekten sorumlu bir bilgisayar veya düğüm (node) olarak ifade edilir. Blokzincir ağının güvenliğini ve doğruluğunu sağlamada önemli bir rol oynarlar.

Doğrulayıcılar, Proof-of-Stake (PoS) ve Proof-of-Work (PoW) gibi farklı konsensüs mekanizmaları kullanılarak seçilirler. PoS blok zincirinde doğrulayıcılar, ağa yatırdıkları kripto para miktarına bağlı olarak işlemleri doğrulamak üzere seçilirler. Bu sayede sadece dürüst katılımcıların doğrulayıcı olmaları sağlanır. PoW blok zincirinde ise doğrulayıcılar, karmaşık matematiksel problemleri çözme yeteneklerine göre seçilirler. Madencilik olarak bilinen bu süreç, yoğun miktarda hesaplama gücü gerektirir ve PoW doğrulacılarına madenci denir.

Doğrulayıcısı olmak isteyen kişilerin öncelikle bir blok zinciri ağı seçmeleri gerekir. Ardından gerekli donanımı edinmeleri veya kripto para yatırmaları gerekmektedir. Donanımlarını yapılandırdıktan sonra doğrulama sürecine katılabilir ve ödüller kazanabilirler.

Sözlük

Doğrulayıcı (Validator), kripto para ağlarının güvenliğini sağlamada önemli bir role sahip olan ve blokzincir ağındaki işlemleri doğrulama işlemi yapan düğümlerdir.