Dolaşımdaki Arz

Dolaşımdaki Arz (Circulating Supply) Nedir?

 

Dolaşımdaki arz (Circulating Supply), halka açık olan ve piyasada dolaşan toplam kripto para birimi veya token miktarını ifade etmek için kullanılmaktadır. Dolaşımdaki arz, zamanla artabilen veya azalan dalgalı bir değerdir.

Kripto para madenciliği yapılabiliyorsa, madencilik yoluyla kademeli olarak yeni paralar oluşturulabilmektedir. Merkezileştirilmiş bir tokenin, geliştiriciler tarafından anlık basım yoluyla arzı artırılabilmektedir.

 

Diğer bir yandan, kasıtlı olarak ya da geri dönüşü olmayan bir adrese coin/token göndermek veya paranın depolandığı bir cüzdana erişimi kaybetmek gibi, kazalar sonucunda da arz düşebilmektedir.

Genel olarak ağ, dolaşımdaki toplam arzın ne kadarının aktif dolaşımda olduğuna dair güvenilir bir bilgiye sahip değildir. Bu da dolaşımdaki arz ölçüsünü kusurlu bir hale getirmektedir. Dolaşımdaki arz, şimdiye kadar çıkarılan coin sayısından, yakılan tüm coinlerin çıkarılmasıyla elde edilir.

Sözlük

Dolaşımdaki Arz (Circulating Supply) : Bir kripto para piyasasında dolaşımda olan ve kullanıcı cüzdanları arasında alışverişe konu olan toplam kripto para değerini ifade eder.