Emir Defteri (Order Book)

Emir Defteri (Order Book) Nedir?

Emir defteri, geleneksel finans piyasaları ve kripto para borsalarında belirli bir varlık için verilen alış ve satış emirlerinin gösterildiği liste olarak adlandırılmaktadır.

Emir defteri, piyasada işlem gerçekleştiren insanların kripto varlığı alıp satmak istedikleri fiyatları ve hacimleri göstermektedir. Eşleştirme motoru olarak adlandırılan sistem, alış emirlerini satış emirleriyle eşleştirir.  Emir eşleştirme sistemi, tüm elektronik borsaların özüdür ve borsanın verimliliğini, sağlamlığını belirlemektedir. Emir defterleri genellikle her borsada benzer bilgiler içermektedir ancak  platformun kendisine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Emir defterleri önce finans piyasalarında (borsalarda) kullanılmaya başlandı ancak zamanla, kripto para piyasasında da popüler hale geldi. Defterler elektroniktir ve dünya çapındaki yatırımcılar için çevrimiçi olarak kullanılabilir hale gelmiştir. Emir defteri, anlık piyasa fiyat bilgisi sağladığı için de yatırımcılar ve finansal analistler için faydalı bir araçtır.

Emir defterleri, bir varlığa ilişkin farklı temel bilgileri içermektedir. İlk olarak alıcılar ve satıcılar için ayrılmış bölümler vardır. Burada bir teklif ve talep emirlerini gösteren sütunlar bulunur. “Talepler” satış emirlerini, “teklifler” ise alış emirlerini göstermektedir. Teklifler genellikle yeşil renkle gösterilirken, talepler kırmızı renkle gösterilir.

Sözlük

Emir Defteri: Gerçek zamanlı olarak güncellenen tüm alış ve satış emirlerinin yer aldığı bir elektronik defter veya listedir.