ERC-721

ERC-721 Nedir?

ERC-721, Ethereum blok zinciri üzerindeki eşsiz ve özel tokenlerın nasıl oluşturulacağını açıklayan  ve çoğunlukla koleksiyon olarak kullanılan bir standart türüdür. İngilizce Ethereum Requests for Comments kelimesinin kısaltılmış hali olan ERC, Ethereum blok zincirine ait tüm komutların ortak çalışabilmesini sağlayan bir protokoldür.

ERC-721, Non-Fungible Tokens (NFT) için Ethereum’da bir token standardıdır. Fungible, değiştirilebilir ve yerine yenisi getirilebilir anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Bitcoin değiştirilebilir ve başka bir coin’in  yerini alabilir. Öte yandan değiştirilemez tokenler (NFT ‘ler) tamamen benzersizdir ve bir NFT diğerinin yerini alamamaktadır.

 

10 dolarlık bir banknot takas edilebilir şeylere bir örnektir. Bir kişi bu banknotlardan biri bir arkadaşına ödünç verirse, hepsi aynı olduğu için aynısını geri almasına gerek yoktur. Bir uçak bileti veya oyun kartı değiştirilemez varlıklara örnektir. İki uçak bileti aynı görünse de biri New York’a ekonomik bir seyahat sunabilirken diğeri size Barbados’a birinci sınıf bir seyahat imkanı sunabilmektedir. Sonuç olarak benzer bir temelde değiştirilemezler.

ERC-721 tokenleri, bu kavramı blok zincirine getirmeye yardımcı olmakta ve bir varlıkla ilgili ayırt edici ayrıntıların ölümsüzleştirilebilmesini sağlamaktadır. NFT’ler blok zinciri kayıtları aracılığıyla kolayca kanıtlanan mülkiyet ile türünün tek örneği bir sanat eserinin dijital temsilini sağlamak için kullanılabilmektedir. Bu sahteciliği engellemeye güzel ve faydalı bir çözüm olabilmektedir.

 

ERC-721 İle ERC-20 Arasındaki Farklar Nedir?

ERC20 standardı ile oluşturulan tokenların aksine  ERC-721 ile oluşturulan tokenler kripto para olarak kullanılamazlar. Ayrıca ERC-721 standardı ile oluşturulan tokenlar eşsiz (non-fungible) olarak adlandırılmaktadır. Her token birbirinden farklı ve benzersiz olduklarından tokenlerin birbiriyle takasının yapılması zor bir durumdur.

  • ERC-20 tabanlı tokenler birbirleriyle değiştirilebilirken (takas edilebilirken), ERC-721 tabanlı tokenler benzersizdir ve birbirleriyle değiştirilemezler.
  • NFT (Non Fungible Token) oluşturmada benzersiz ERC-721 standardı kullanılırken ERC-20 standartları NFT oluşturmada kullanılamazlar.

 

Sözlük

ERC-721: Ethereum blok zinciri teknolojisi üzerinde Nft’lerin nasıl oluşturulacağını ve geliştirileceğini açıklayan bir standarttır.