ETF

ETF (Exchange Traded Fund) Nedir?

Kripto para borsası yatırım fonu (ETF), kripto para birimlerinden oluşan bir fon çeşidi olarak adlandırılmaktadır. Çoğu ETF bir varlığı veya bir varlık sepetini takip ederken, bir kripto para birimi ETF’si bir veya daha fazla dijital tokenin fiyatını izler ve hisse senedi gibi alınıp satılabilir.

Yatırımcıların alım ve satımlarına bağlı olarak, kripto para birimi ETF’lerinin fiyatı günlük olarak dalgalanmaktadır. Hisse senetleri gibi Bitcoin ETF’i de günlük olarak işlem görmektedir. Bitcoin ETF’sinin amacı kripto para borsalarına güvenmeyen ve geleneksel yatırım çeşitlerini tercih eden yatırımcıların da borsalar üzerinden direkt Bitcoin almak zorunda kalmadan kripto para yatırımı yapabilmesidir. Kripto para ETF’leri iki türde incelenebilmektedir.

 

İlk tür, dijital kripto para birimleri tarafından desteklenmektedir. Fonu yöneten yatırım firması kripto para alımları yapmakta ve coinlerin mülkiyeti hisse olarak temsil edilmektedir. ETF’de hisse satın alırken, yatırımcılar dolaylı olarak kripto para birimlerine sahip olacaklardır. Böylece yatırımcılar, eşlik eden masraf ve onlara doğrudan sahip olma riski olmaksızın kripto para birimlerine ulaşabilmektedir.

İkinci tür, vadeli işlem sözleşmeleri ve kripto para borsasında işlem gören ürünler (ETP’ler) gibi kripto para türevlerini izleyen türev ürünlerdir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) önerilen birçok ETF, Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatlarını takip etmektedir.

 

ETF’ler Neden Önemlidir?

Günümüzde ETF’ler oldukça popülerdir ve yüksek hacimli bir yatırım çeşididir. 2020’de, dünya çapında 7.74 trilyon dolarlık varlık, on yıl öncesinde olduğundan neredeyse altı kat daha fazla ETF’lere yatırılmıştır. İnsanların belli sebeplerden dolayı kripto para borsalarından Bitcoin almak istemeyip Bitcoin ETF’sine yatırım yapmalarının sebebi arkasında bir devlet ve yasalar olmasıdır. Bu sebepten Bitcoin ETF’si alan bir yatırımcı cüzdan veya anahtar gibi kavramlarla ilgilenmemektedir çünkü aldığı varlık bir hisse senedi çeşidine dönüşmüştür. Bu gelişmeler piyasayı derinleştirmekte ve yatırımcıların yatırımlarını çeşitlendirmesini sağlamaktadır.

 

Sözlük

ETF: Türkçe karşılığı borsa yatırım fonu olan ETF, hisse senedi piyasasında ve menkul kıymet borsalarında alım ve satımı yapılabilen bir fon olarak adlandırılmaktadır. Bitcoin ETF’si ise kısa süre önce ABD’de onaylanan ve Bitcoin’e dolaylı yoldan yatırım yapılabilmesini sağlayan ve yasalarla korunan bir üründür.