Ether

Ether Nedir?

Ether (ETH), Vitalik Buterin tarafından geliştirilen Ethereum ağındaki işlemleri kolaylaştıran ve ağ üzerindeki işlemleri temsil eden coin olarak adlandırılmaktadır.

Ethereum ağıyla bağlantılı tüm programlar ve hizmetler, işlem gücü gerektirmektedir ve bu işlem gücünün maliyeti vardır. Ether, ağ katılımcılarının ağ üzerinde talep ettikleri işlemleri gerçekleştirmeleri için bir ödeme şekli olarak ifade edilebilmektedir.

Ether, Ethereum ağının kripto para birimi olarak düşünülebilirken, mecazi olarak ağın “yakıtı” olarak adlandırmak daha doğru bir ifade olabilmektedir. Bu yüzden bazı yerlerde “dijital petrol” olarak da adlandırılmaktadır. Ether ağdaki tüm işlemleri izler ve kolaylaştırır. Bu süreç standart bir kripto para biriminin işleyişinden oldukça farklı olmaktadır. Bununla birlikte Ether, Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerine benzer bazı özelliklere sahiptir.

ETH, Ethereum’un ağının can damarıdır. ETH gönderdildiğinde veya bir Ethereum uygulaması kullanıldığında, Ethereum ağını kullanmak için ETH’de küçük bir ücret ödenmektedir. Bu ücret, bir madencinin yapılmaya çalışılan şeyi işlemesi ve doğrulaması için bir teşvik ve ödüldür. Madenciler Ethereum’un kayıt tutucuları gibidir. Kimsenin hile yapmadığını kontrol eder ve bunu kanıtlarlar. Bu işi yapan madenciler ayrıca küçük miktarlarda yeni çıkarılan ETH ile ödüllendirilmektedir. Madencilerin yaptığı iş Ethereum’u güvenli ve merkezi kontrolden uzak tutmaktadır. Başka bir deyişle ETH, Ethereum’a güç sağlamaktadır.

 

Sözlük

Ether: Ethereum blok zincirinin para birimi olarak adlandırılmaktadır. ETH kodu ile temsil edilmekte ve kripto para borsalarında alım satımı yapılabilmektedir. Aynı zamanda Ethereum tabanında yapılan işlemlerin ücretleri için bir ödeme aracı olarak kullanılmaktadır.