EVM

Ethereum Sanal Makinesi (EVM) Nedir?

Ethereum Sanal Makinesi (EVM), Ethereum ağındaki binlerce node’nin güvenli ve doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan bir yazılım türü ve bir hesaplama motorudur. Ethereum’un tüm işletim yapısının temeli olan sanal makine görevi görmektedir.

EVM, akıllı sözleşmelerin yürütüldüğü ve çalıştırıldığı yürütme ortamı olarak kabul edilmektedir. EVM’nin rolü kullanıcıların dağıtılmış defterde karşılaştığı sorunları sınırlandırmak için blok zincirine bir dizi ekstra işlevsellik kazandırmaktır. Her Ethereum node’ı blok zincirinde fikir birliğini korumak ve uzlaşma sağlamak için EVM üzerinde çalışmaktadır. Tüm nodelar EVM kullanarak akıllı sözleşmelerde belirtilen tüm işlemleri gerçekleştirmektedir. Böylece bütün nodelar aynı hesaplamaları yapmaktadır.

 

EVM’nin Özellikleri Nelerdir?

  • EVM sayesinde Double Spending (Çift Harcama)’in gerçekleşmediğine emin olunmaktadır. Nodeları etkisiz hale getirme niyetinde olan ve ağdaki işlemleri engellemek isteyen hackerların (kötü niyetli kullanıcılar) saldırısından korumaktadır.
  • Ethereum ağı geliştiricilerinin ağ üzerinde çeşitli uygulamalar veya iyileştirmeler geliştirmesini sağlamaktadır.
  • EVM yazılımını kullanmak için yüksek donanımlı cihazlara gerek yoktur.
  • Ethereum ağını DDos saldırılarından korur, güvenlik duvarları oluşturur ve güvenlik önlemlerini güçlendirir.

Ayrıca Ethereum Sanal Makineleri; C++, Java, JavaScript, Python, Ruby ve benzerleri dahil olmak üzere çeşitli programlama dillerinde başarıyla uygulanmıştır.

 

Sözlük

Ethereum Sanal Makinesi (EVM): Ethereum blok zinciri ağındaki sayısız düğümün çalışmasını sağlayan, Ethereum sisteminin kusursuz şekilde işlemesine yardımcı olan tüm akıllı sözleşmeler için çalışma ortamıdır.