Fiat Para

Fiat Para Nedir?

Fiat para, altın ve gümüş gibi değerli maden karşılığı olmayan, devletlerin belli kanunlar çerçevesinde merkez bankaları aracılığıyla bastığı paraların genel tanımı olarak adlandırılmaktadır. İtibarı para olarak da ifade edilmektedir.

Fiat para altın veya gümüş gibi fiziksel bir emtia tarafından değil, onu çıkaran hükümet tarafından desteklenmekte ve bu paranın değerini devletin itibarı, güvenilirliği ve istikrarı belirlemektedir. Fiat paranın güvencesi bu parayı basmaya yetkisi olan devletin ve kurumlarının bizatihi kendisidir.  ABD doları, euro ve diğer büyük küresel para birimleri de dahil olmak üzere modern kağıt para birimlerinin çoğu fiat para birimleridir.

Fiat terimi Latince’den gelmektedir ve bir devlet kararnamesini, emrini veya hükmünü tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. Toplumların ve şirketlerin fiat paralara güvenmesinin nedeni arkasında bir devlet olması ve kanunla yürürlüğe girmesidir. Bu nedenle devletlerin fiat para üzerinde kontrol yetkisi vardır. Ancak fiat paraya duyulan güven, devletin otoritesini yitirmesi ve merkez bankalarının para arzında yaptığı büyük değişiklikler ile hızlıca bozulabilmektedir. Bu da nihayetinde aşırı yüksek enflasyon oranları (hiperenflasyon) ile kriz dönemlerine yol açabilmektedir.

 

Sözlük

Fiat Para: Diğer bir deyişle itibari para birimi, değerini fiziksel bir emtia veya değerli bir madenden ziyade ülkelerin kendi itibarından alan yasal para birimleri olarak ifade edilmektedir.