Fitil (Wick)

Fitil (Wick) Nedir?

Fitil (wick), teknik analizde bir varlığın fiyatının açılış ve kapanış fiyatlarına göre hangi aralıkta dalgalandığını göstermek için kullanılan, şamdan (mum) grafiğinde bulunan bir çizgi olarak adlandırılmaktadır. Gölge, kuyruk ve iğne olarak da ifade edilebilmektedir.

Bir fitil, açılış fiyatının üstüne çıkabilmekte veya kapanış fiyatının altına inebilmektedir. Fitiller, yatırımcılar çeşitli varlıkların grafiklerini incelerken piyasa duyarlılığını ve momentumunu daha iyi anlamalarını sağlamaktadır. Fiyat, açılış ve kapanış fiyatına göre hareket ettikçe fitiller oluşmaktadır.

Mum grafiği, teknik analiz için kullanılan birçok araçtan biridir. Mum grafiği teknik analizde bir ürünün fiyatının açılışından kapanışına kadar seyrettiği aralığı ifade ederken, mumun orta kısmı ‘gövde’ olarak adlandırılır. Her iki uçtaki kırmızı ve yeşil çizgiler (iğne) fitilleri oluşturmaktadır.

 

Sözlük

Wick: Finansal piyasalarda bir varlığın mum grafik (şamdan) ile gösteriminde, açılış ve kapanış fiyatını gösterirken kullanılan ince çizgilerdir. İğne olarak da adlandırılmaktadır.