FOK Emri

Fill or Kill Order (FOK) Nedir?

 

Fill or Kill Order veya Türkçe olarak Kalanını İptal Et (FOK), fiyatı girilen bir emrin tamamen gerçekleşmediği durumlarda otomatik olarak iptal edildiği limitli bir alış veya satış emridir.

 

FoK emirleri tam olarak belirlenen fiyattan, belirlenen miktarda kripto para satın alınabileceği veya satılabileceği anlamına gelmektedir. Ancak emir defterinde emri yerine getirmeye yetecek kadar bakiye bulunmadığı durumlarda girilen emir iptal edilmektedir. Aktif yatırımcılar tarafından büyük miktarda kripto para alımı veya satımı yaparken kullanılmaktadır.

FoK emri, genellikle bir yatırımcının elinde tuttuğu varlıklarını kısmi olarak satmak istemediği zamanlarda kullanılmaktadır. Yatırımcılar FoK emrini kullanarak tamamlanması uzun zaman alan büyük bir emrin riskini azaltabilmektedir. Hacimli bir işlemin gerçekleşmesinin uzun süre alabilme ihtimalinden dolayı, gerektiğinde bu emrin kullanılmaması bir kripto para biriminin fiyatında öngörülemeyen kayıplara neden olabilmektedir.

FoK emirleri, tamamının gerçekleşmesi veya hiç gerçekleşmemesi gereken bir emri ifade eden “Ya Hep Ya Hiç” (AON) emir türü ile yakından ilgilidir. Bununla birlikte FOK emirlerinin aksine, AON emirlerinin belirli bir zamanda belirli bir miktara odaklanma zorunluluğu yoktur.

Piyasalarda FoK emri, önemli bir emir türü olduğu halde çok sık gerçekleşen emir türler arasında değildir. Benzer olsa da IOC (Hemen veya İptal) emri piyasada yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. IOC emrinin FoK emrinden farkı, emrin belirli kısmı gerçekleşebilmekte, kalan kısmı iptal edilebilmektedir. FoK emrinde ise işlem ya tam gerçekleşmeli, ya da hiç gerçekleşmemelidir.

 

Sözlük

 

Fill or Kill Order: Fiyatı ve miktarı girilen limitli bir alım veya satım işleminin tamamının gerçekleşmediği durumlarda işlem görmeyen yüzdesinin otomatik olarak iptal edildiği bir emir türüdür.