Fomo

FOMO Nedir?

FOMO (Fear of Missing Out), psikolojide fırsatı kaçırma korkusu olarak ifade edilmektedir.

İnternet ve özellikle sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan bu kavram kripto para sektöründeki yatırımcıların da oldukça aşina olduğu bir duygudur. Kripto para sektörünün insanlar arasında çok sık konuşulması ve yatırım yapılması ile bireyler fomo hissine kapılarak diğer insanların deneyimlediği şeylerden eksik kalma duygusunu hissetmektedir. Bunun sebebi herhangi bir gecikmenin potansiyel bir fırsatı kaçırmaya neden olabileceği düşüncesidir.

Örnek vermek gerekirse insanlar sahip olmadığı bir kripto para biriminin değerinin arttığını gözlemlediğinde FOMO duygusuna kapılırlar. FOMO pişmanlık korkusu olarak da tanımlanmaktadır. Bu da yanlış seçim yapma korkusuyla insanların fırsatları kaçırmasına ve paralarını kaybetmesine neden olmaktadır. FOMO’ya yapılan vurgu daha çok kâr amaçlı bir coin fırsatını kaçırma korkusu üzerine yapılırken, bunun tersi de görülebilmektedir.

Bitcoin fiyatında yaşanan ani bir düşüş, baş döndürücü hızlarda gerçekleşen işlemlerle çeşitli nedenlere bağlanabilmektedir. Hükümet düzenlemeleri veya piyasalarda kripto paralar ile ilgili olumsuz haberlerin ortaya çıkması birçok kişinin aşırı satış yapmasına neden olabilmekte ve insanların FOMO duygusuna kapılmalarıyla sonuçlanabilmektedir.

 

 

Sözlük

FOMO: Fear of Missing Out’un baş harflerinden oluşan bu kavram kaçırma ve ıskalama korkusu anlamına gelmektedir. Fomo, sosyal medya için gündemden düşme endişesi anlamına gelmekle birlikte kripto para sektöründe ise alım satım fırsatlarını kaçırma korkusu olarak ifade edilmektedir.