Fud

İçerik Başlıkları

FUD Nedir?

Türkçesi Korku (Fear), Belirsizlik (Uncertainty) ve Şüphe (Doubt) anlamlarına gelen ve bu kelimelerin baş harflerinden oluşan FUD, kripto para piyasasında asılsız panik yaratma ve piyasaları manipüle etme anlamı taşıyan bir propaganda taktiğidir.

FUD Nasıl Yaratılır?

FUD genellikle olumsuz, şüpheli veya yanlış bilgileri yayarak algıyı ve piyasa hareketini etkilemeye yönelik bir strateji ve korkuya başvurmanın bir tezahürüdür. FUD duygusu ile yaratılan belirsizlik ortamında yatırımcılar kısa veya orta vadede kripto para tutma eğilimlerini genelde kaybederler.

Genellikle korku ve endişe duygularının karışımı olarak gelişen FUD sonucu yatırımcılar psikolojisini kontrol etmekte zorlanmakta ve genellikle ellerindeki yatırımı zarar ederek satmaktadırlar. Bu satış işlemi tabana yayıldığında piyasada fiyatların düşmesine de sebep olabilmektedir. Bu durum yaratılan FUD ortamının tam anlamıyla işe yaradığının ve istenilen tedirginlik ortamının yaratıldığını göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse aşağıda piyasadaki bazı ekonomistler ve politikacılardan gelen FUD demeçleri şu şekildedir:

  • Bitcoin ve diğer kripto para birimleri değersizdir.
  • Kripto para birimleri suç ve siber saldırılara olanak sağlıyor.
  • Kripto para madenciliği çevreye zarar veriyor.
  • Hükümetler yakında bitcoin ve kripto para birimlerini yasaklayacak.
  • Bitcoin, tüm zamanların en büyük Ponzi oyunudur.

FUD, yalnızca haberler veya devlet yöneticilerinin demeçleri ile değil, sosyal medya platformları ve Whatsapp, Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarında da görülmektedir.

 

 

Sözlük

FUD: Kripto para piyasasında yapılan olumsuz haberler ve spekülatif söylemler ile piyasaları manipüle ederek yatırımcılar üzerinde endişe yaratılması anlamına gelmektedir.