Full Node

Full Node Nedir?

Tam Düğüm (Full Node), blok zinciri ağındaki tüm işlemleri ve blokları tamamen doğrulayan bir programdır. Hemen hemen tüm full nodelar, diğer nodelardan gelen işlemleri ve blokları kabul ederek, bu işlemleri ve blokları doğrulayarak ve ardından bunları daha fazla tam düğüme ileterek ağa yardımcı olmaktadır.

 

Full nodelar, Bitcoin blok zincirinin tam olarak bir kopyasını tutmaktadır. Token depolama için bir cüzdan içerebilir ve Bitcoin ağ yönlendirmesini ve işlem doğrulamasını destekler. Örneğin Bitcoin kabul eden bir kuruluş, işlemleri daha hızlı doğrulamak isteyebilir ve madencinin bunları blok zincirine yerleştirmesini beklemeyebilir. Burada madenciler de tam düğümlerdir.

Full nodeların çalışabilmesi için madencilere ihtiyaçları vardır ve bunun belli bir maliyeti bulunmaktadır. Madenciler full node’ları hatasız ve doğru bir şekilde kurduktan sonra çalışır şekilde aktif hale getirmeleri gerekmektedir.

Full node’ların verimli çalışabilmesi için Bitcoin’deki blokların belirli miktarda Bitcoin üretmesi, çift harcama yapılmaması ve data sistemi formatının uyumlu olması gibi kuralların sağlanmasına ihtiyacı vardır.

 

Sözlük

Full Node: Bitcoin’in eşler arası ağında bulunan ve bütün Bitcoin blok zincirinin bir kopyasını barındıran ve senkronize eden nodedur.