Gas Fiyatı

Gas Fiyatı Nedir?

Gas fiyatı, Ethereum blok zincirinde her işlem karşılığı madencilere ödenmesi gereken ETH miktarını (gwei) ifade etmektedir. Bir gwei, 0.000000001 veya 10-9 ETH’ye eşittir.

Gas fiyatı, madencilerin bir işleme eklenmiş en yüksek ücretten, azalan sırayla onayladığı bir mekanizma tarafından belirlenmektedir.

Gas fiyatları zaman içinde önemli ölçüde dalgalanmaktadır. Yüksek faaliyet dönemlerinde doğal olarak daha yüksek olan gas fiyatları, şebekenin yeterince kullanılmadığı dönemlerde ise düşmektedir. Çoğu Ethereum cüzdanı, farklı gwei’lerle işlem süresi karşılaştırmaları ile gas fiyatları için genel referanslar sağlamaktadır (MetaMask).

 

Çoğu blok zinciri ve kripto para birimi, ağda ilk önce hangi işlemin doğrulanacağını yönetmek ve önceliklendirmek için benzer mekanizmalar kullanmaktadır. Bu mekanizma, adil bir piyasa mekanizmasını yürürlüğe koyar ve  daha fazla varlığı ağa hesaplama gücü (hash gücü) sağlamayı teşvik eder. Böylelikle blok zinciri için sağlıklı rekabet ve güvenlik sağlamış olur.

Blok zinciri güvenliği ve kararlılığı, potansiyel saldırganların (hacker) blok zincirinin güvenliğini ihlal etmek için bu gücü aşması gerekeceğinden, hash gücünün eklenmesiyle (karma/saniye veya h/sn ve metrik değerleriyle ölçülmektedir) iyileştirilmektedir.

 

Sözlük

Gas fiyatı: Ethereum blok zincirinde, her işlemin karşılığı için madencilere ödenmesi gereken ETH miktarını (gwei) ifade etmektedir.