Gas Limiti

Gas Limiti Nedir?

Gas limiti, Ethereum blok zincirinde belirli bir işlem gerçekleştirirken kullanıcıdan tahsil edilen maksimum fiyatı ifade etmektedir.

Gas limiti akıllı bir sözleşmedeki bir hata veya sorun nedeniyle yüksek ücretlerin yanlışlıkla tahsil edilmesini önleyen bir güvenlik sistemi olarak çalışmaktadır. Bazı cüzdanlar ve servisler, gas fiyatlarının ve gas limitinin otomatik olarak ayarlanmasını sağlamaktadır lakin kullanıcılar kendi ihtiyaçlarına göre bunları manuel olarak kendileri de ayarlayabilmektedir. Genellikle en az 21.000 gas limiti ile Ether (ETH) işlemi yapılmaktadır.

Bu işlemler “memory pool”un kısaltması olan mempool’da birikmektedir. Mempool, bloğa gönderilen ancak henüz doğrulanmayan tüm işlemlerin biriktiği yerdir. Kısacası tüm işlemlerin onaylanmayı beklediği yer olarak adlandırılabilir. Güvenli bir işlem olduklarından emin olmak için işlemleri yürütmeden önce onaylayan madenciler, bir sonraki bloğa dahil edilmesi gereken işlemleri mempool’dan seçmektedir.

Öyleyse neden madenciler işleminizi herkesten önce mempool’dan seçsinler? Elbette daha fazla ücret öderseniz, işleminiz ön plana alınmaktadır.

Gas Limitinin Avantajı Nedir?

Gas limitinin en büyük avantajlarından biri akıllı sözleşmelerde yanlış kodların bir işlem için gerekenden daha fazla ücret almasını önlemektir. Buradaki gas otomobil yakıtına (benzinine) benzetilebilir, gas limiti ise arabanın yakıt deposudur.

Bu benzetmedeki gibi bir sürücünün yolda kalması gibi durumlardan kaçınmak adına belirli bir yolculuk için gereken doğru yakıt miktarını tahmin etmesi gerekmektedir. Aynı şekilde Ethereum kullanıcıları da işlemlerinin blok zincirinde “Başarısız” olarak kaydedilmesini önlemek için yeterli gas limiti sağlamalıdır. Ancak bir işlem başarısız ise halihazırda alınan gas iade edilmemektedir. MetaMask gibi ETH cüzdanları gas limitini belirlemenin bir yolunu sunmaktadır.

 

Sözlük

Gas limiti: Gas limiti bir işlemi gerçekleştirmek için ödenmesi gereken max gas miktarıdır.