Gas

Ethereum Gas Nedir?

Ethereum Gas terimi, Ethereum ağında işlenen en küçük iş türü olarak bilinmektedir. Ethereum blok zinciri protokolünde bir işlemin gerçekleşebilmesi için işlemi gerçekleştirecek madencilere doğacak ücretin hesaplanmasını ifade etmektedir.

Ethereum blok zincirindeki işlemlerin doğrulanması ve onaylanması için, her işlemin boyutuna ve türüne bağlı olarak belirli bir miktarda gas gerekmektedir. Bununla beraber Gas, işlemleri bir bloğa dahil etmek için madencilerin yapması gereken iş miktarını ölçmektedir.

Genellikle gwei olarak adlandırılan Ether (ETH)’in küçük kısımlarında ücretlendirilen gas, akıllı sözleşmeler gibi merkeziyetçi uygulamaların güvenli ama merkeziyetsiz olarak kendi kendine yürütülebilmesi ve Ethereum dijital makinesinin (EVM) kaynaklarını tahsis etmek için kullanılmaktadır. Bir otomobilin çalışması için benzine ihtiyaç duyulması gibi gas da ağın çalışmasını sağlayan yakıttır benzetmesi yapılabilir.

Gas ücretleri yüksek fiyatlı olabilmektedir. Çünkü Ethereum en çok kullanılan blok zincirlerinden biridir. Ethereum blok zincirinde o kadar çok işlem vardır ki, bloklar dolu haldedir. Böylelikle talepteki her bir artışla işlem ücretleri de paralel olarak artmaktadır.

Ethereum gas ücretleri her zaman astronomik rakamlar değildir. Ancak 2017 ICO patlaması ve 2020 DeFi gibi geçmişteki en yoğun zamanlarda, hem Ethereum’un değerinin hem de kripto para alanındaki proje sayısının arttığı dönemlerde inanılmaz yüksek seviyelere yükselmiştir. Bu da Ethereum ağına tıkanıklık getirmektedir.

 

Sözlük

Gas: Ethereum blok zincirindeki işlemlerin gerçekleştirilmesi için gereken maliyetlerin hesaplanmasında kullanılan bir ölçü birimini ifade etmektedir.