Genesis Block

Genesis Block Nedir?

Türkçe’ye yaratılış ve varoluş olarak çevrilen Genesis Block,  blok zinciri ağındaki ilk bloktur. Başlangıç bloğu veya Blok 0 olarak da bilinmektedir.

Genesis Block bir blok zincirindeki ek blokların eklendiği ilk bloktur. Her blok kendisinden öncekine bağlı olduğundan diğer blokların devamını izleyebileceği etkin bir atadır. Bitcoin işlemlerini onaylama ve yeni Bitcoinleri ortaya çıkarmayı yani madencilik sürecini başlatmıştır. Ancak Genesis Block söz konusu olduğunda referans verilecek bir önceki blok olmadığından genellikle yazılıma sabit kodlanmıştır.

Bloklar temel olarak Genesis Block’u referans alarak birbiri üzerine eklenir ve blok zincir dizisi tamamlanana kadar büyümeye devam eder. Blokların sırasını ifade etmek için kullanılan sayı blok yüksekliği olarak da bilinmektedir.

En bilinen genesis block olan Bitcoin Genesis Block 3 Ocak 2009’da oluşturulmuştur. Diğer bloklardan farklı olarak bu blokta sonsuza kadar harcanamayan veya kullanıma aktif olmayan 50 BTC’lik bir blok ödülü bulunmaktadır. Genesis Block ödülünün, kasıtlı olarak harcanamaz şekilde olup olmadığı ise bilinmemektedir.

Sözlük

Genesis Block: Bir blokzincir ağında kaydedilen ilk bloğu ifade etmektedir.