Geri Alım

Geri Alım (BuyBack) Nedir?

Geri Alım, finansal piyasalarda bir şirketin kendi çıkarttığı hisse senedini piyasadan geri satın alması işlemine denmektedir. Genellikle piyasada oluşan arz ve talep uyumsuzluğu sonucu hisse fiyatına destek olmak, hissedarlarına değer yaratmak ve yatırımcıları mağdur etmeme adına şirketler tarafından geri alım işlemi uygulanır. Geri alım işlemiyle şirketin varlık değeri artabilir ve mevcut hissedarlar için hisse senetlerinin değeri yükselebilir.

Kripto Para Piyasasında Geri Alım Nedir?

Tıpkı geleneksel piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasasında da geri alım işlemi uygulanabilmektedir. Bu işlem bir kripto para projesinin kendi kripto para birimini (coin, token) geri satın almasını ifade eder. Geri alım işlemi genellikle projenin belirli bir süre boyunca belirli bir fiyat üzerinden kendi kripto para birimini satın almayı taahhüt ettiği bir program çerçevesinde gerçekleştirilir. Kripto para piyasalarında geri alım programları, projenin dolaşımdaki arzını kontrol etmek, kripto para fiyatını desteklemek, yatırımcıların yatırımlarına değer katmak ve arzın azalmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilebilir.

Geri alım programları genellikle projenin whitepaper olarak ifade edilen teknik dokümanlarında veya resmi duyurularda belirtilir. Finansmanı ise genellikle projenin rezerv fonlarından veya belirlenen fonlardan gerçekleştirilir.