GitHub

İçerik Başlıkları

GitHub Nedir?

GitHub, özellikle yazılımcılar veya yazılım öğrencileri tarafından sıklıkla kullanılan web tabanlı bir yazılım kodu paylaşma ve barındırma platformudur. Yazılım geliştiricilerinin birlikte çalışmalarını ve projelerini yönetmelerini kolaylaştırmaktadır. Ek olarak her türlü projede kullanılan kaynak kodlarının depolanmasına, bu kodların paylaşılmasına, kontrolünün yapılmasına ve projeler üzerinde diğer geliştiricilerle iletişim kurulmasına olanak tanımaktadır.

GitHub Ne İşe Yarar?

25 milyondan fazla kullanıcının yararlandığı ve 100 milyondan fazla kaynak kodu örneğinin yer aldığı ve bir platform olan GitHub, Git adındaki bir sürüm kontrol sistemini barındıran bulut tabanlı bir yazılım hizmet platformudur. Git, geliştiricilere kod değişikliklerini takip etme, geri alma ve farklı sürümleri yönetme yeteneği sağlamakla birlikte, ilerlemelerini ayrıntılı olarak takip ederken ortak projelerde işbirliği yapmasına ve değişiklikler yapmasına olanak tanır.

GitHub sayesinde yazılım geliştiriciler sadece ürettikleri kodları depolamak veya paylaşmakla kalmıyor ek olarak eş zamanlı olarak aynı proje üzerinde çalışabilir ve ayrı değişiklikler yapabilir hale gelebilmektedir. Böylece zamandan büyük miktarda tasarruf edilmektedir ve yeni projelere ekstra zaman ayırabilmektedirler.

Ek olarak GitHub platformu yalnızca yazılım geliştiricilerine değil bu hizmeti kullanan müşteriler için de oldukça faydalı ve kullanışlıdır. GitHub üzerinde bu kişilerin de kullanabileceği alanlar bulunur. Tıpkı yazılım geliştiriciler gibi müşteriler de aynı anda farklı şekilde gerekli düzenlemeleri ve güncellemeleri yaparak iletişim sürecini hızlandırabilir.