Gizlilik Coini

Gizlilik Coini (Privacy Coin) Nedir?

Gizlilik coinleri, kripto para dünyasında özel ve anonim işlemler sağlamak için tasarlanmış kripto para birimleridir. Kullanıcıların kimliklerini ve işlemlerini gizli tutmak, takip edilemez olmak ve kullanıcıların mahremiyetini korumak amacıyla özel şifreleme ve gizlilik teknolojileri kullanılarak oluşturulan gizlilik coinleri ile kullanıcılar arasında gerçekleştirilen transfer işlemleri başkaları tarafından takip edilemez hale gelmektedir.

Blok zinciri tabanlı kripto para projeleri olan gizlilik coinleri genellikle merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Bu paraların temel amacı kullanıcıların kimliklerini ve işlemlerini takip edilemez hale getirmektir. Bu hesap bakiyelerini, işlem miktarlarını ve işlem kimliklerini gizlemek veya gizlemek için çeşitli gizlilik teknikleri kullanılarak gerçekleştirilir. Yani bireyler ve kripto paralar tamamen anonim olarak kalırlar.

Gizlilik coinleri, kullanıcıların mahremiyetini ve güvenliğini sağlamak için tercih edilebilir. Bununla birlikte bazı gizlilik coinleri, finansal suçları kolaylaştırabileceği endişeleri nedeniyle düzenleyici otoritelerin ve hükümetlerin dikkatini çekmiştir. Bu nedenle, bazı ülkelerde gizlilik coinlerinin kullanımı kısıtlanmış, düzenlenmiş veya yasaklayıcı  regülasyonlarla karşılaşılmıştır.

Gizlilik coinlerine örnek vermek gerekirse Monero (XMR), ZCash (ZEC), DASH ve Verge (XVG) olarak öne çıkıyor.