Göreceli Güç Endeksi (RSI)

Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nedir?

Göreceli güç endeksi (RSI), bir varlığın veya kripto para biriminin aşırı alım veya aşırı satım baskılarını gösteren bir indikatör olarak adlandırılmaktadır.

RSI Neyi İfade Eder ve Ne Gösterir?

Finansal bir varlığın fiyatındaki değişimin büyüklüğünü ve bu değişimlerin hızını tahmin ederken iki zıt değer arasındaki yüksek ve düşük bantları hesaplayan bir momentum göstergesidir. RSI, bir osilatör (iki uç arasında hareket eden grafik) olarak görüntülenmektedir ve 0 ile 100 arasında bir okuma değere sahip olabilir. 1978 yılında “Teknik Analiz Sistemlerinde Yeni Kavramlar” adlı kitabında J. Welles Wilder Jr. tarafından geliştirilmiştir ve tanıtılmıştır.

RSI Göstergesi Nasıl Yorumlanır?

RSI göstergesini belirlemenin önemi bir varlığın aşırı alınıp satıldığını kontrol etmektir. 70 değerinin üstündeki bir seviyeyi yansıtan bir RSI göstergesi aşırı alım bölgesi olarak kabul edilmektedir. Aşırı satım bölgesinde ise RSI 30 seviyesinden düşük değerleri yansıtmaktadır. Bu seviyeler yatırımcılar tarafından varlığın fiyatının trendini, sapmaları ve potansiyel dalgalanmaları belirlemek için bir sinyal olarak kullanılır.

RSI indikatörü; potansiyel trend dönüşlerini, destek ve direnç seviyelerini belirlemeye çalışan yatırımcılar için önemli hale gelmektedir. Yatırımcıların daha kapsamlı bir teknik analiz yapmasına yardımcı olmakta ve piyasanın düşüş veya yükseliş ayrımı sergileyip sergilemediğini belirlemek için uygulanmaktadır.

Bir varlığın fiyatının grafiği ile RSI grafiği arasında genellikle uyumlu bir görünüm vardır. RSI indikatörü fiyat hareketlerinden daha hızlı hareket ettiği için zaman zaman fiyatın önünden gittiği görülebilmektedir. Ancak varlığın fiyatı ile RSI arasında negatif korelasyon (ters yönde hareket eden iki gösterge) denilen uyumsuzluk var ise, genellikle yakın zamanda varlık fiyatı düşmeye başlayacaktır yorumu yapılabilmektedir. Pozitif uyumsuzlukta (RSI göstergesi yükselişe işaret ederken fiyatın yükselmeme durumu) ise fiyatın yukarı yönlü hareket edecek görüşü teknik analizde geçerli bir görüş olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Sözlük

Göreceli Güç Endeksi (RSI): Finansal bir varlığın teknik analizinde kullanılan, varlığın belirlenen zaman içerisinde gösterdiği performansı ölçmeye yarayan ve aşırı alım-satım bölgelerini gösteren indikatördür.