GPU

Grafik İşlem Birimi (GPU) Nedir?

Grafik İşlem Birimleri (GPU), yaygın olarak grafik kartı olarak bilinen, elektronik cihazda görüntülenmek üzere 3D grafikler oluşturan, kripto para madenciliği için de verimli bir bilgisayar işlemcisidir.

GPU, 1999 yılında daha geniş bir pazara sunulmuştur. En çok, modern video oyunlarındaki grafikleri sağlamak için kullanılmaya başlanmıştır.

Grafik İşlem Birimleri (GPU), yıllardır madencilik prosesinde, oldukça verimli olduğu için kullanılmaktadır.

GPU Kripto Madenciliği Nedir?

Grafik İşlem Birimleri GPU madenciliği, blok zincirindeki elektronik işlemleri doğrulamak için bir oyun bilgisayarının grafik işlem biriminin kullanılmasını içermektedir.

Normalde, kripto para madenciliği yapmak için dijital paralar, iş kanıtı (PoW) madenciliğini destekleyen bir blok zinciri mimarisi üzerine inşa edilmelidir. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Monero (XMR), Litecoin (LTC) ve Dogecoin (DOGE) gibi kripto para varlıkları, çıkarılabilen coinlere/tokenlere örnek olmuştur.

CPU Nedir?

CPU (Central Processing Unit), merkezi işlem birimi olarak adlandırılır ve bilgisayarlarımızın tüm işlemlerini üstlenen yöneten ve belirli bir hızda çözüme kavuşturan birimdir. Merkezi işlemci olan CPU bilgisayarın tüm işlemlerini gerçekleştirdiği için GPU’dan daha yavaş çalışır.

GPU ve CPU Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • CPU, GPU’ya nazaran daha fazla bellek tüketir.
  • CPU seri komutları işlemekte yeteneklidir, GPU ise paralel komutları işlemekte daha iyidir.
  • CPU (Merkezi İşlem Birimi), GPU’ya nazaran daha yavaştır.
  • Çekirdek sayısı CPU’da 10 lu rakamlarda olabilirken, GPU’da 40.000 kadar çekirdek olabilmektedir.
  • CPU düşük gecikme, GPU ise yüksek verime odaklanmıştır.

 

Sözlük

Grafik İşlem Birimleri (GPU): Anakart veya ekran kartı üzerinde bulunan grafik oluşturmakla görevli olan özel bir işlemci birimidir.