Grup Madenciliği

Grup Madenciliği  Nedir?

Grup Madenciliği (Group Mining), birden fazla kişi veya kuruluşun hesaplama kaynaklarını birleştirmek için bir araya getirilmesini ifade etmektedir. Madenciler bunu daha kârlı olmak, ödülleri paylaşmak ve güvenlik risklerini azaltmak için yapmaktadırlar.

Grup madenciliğinde, herkes işlem gücünü bir havuzda (mempool) toplamaktadır (hash oranı ile gösterilmektedir). Madencilik havuzu (mining pool) başarılı bir şekilde işlem yaptığında blok ödüllerini paylaşmaktadırlar. Grup madencilik üyesinin ödülü, gruptaki diğer madencilere katkıda bulunduğu işlem gücüne dayalı olmaktadır.

 

Havuz yöneticileri de havuz madenciliğini korumak için madencilik faaliyeti gerçekleşen kripto para birimlerinin belirli bir yüzdesini almaktadır. Farklı ödeme oranlarına sahip kripto para birimleri için ise çeşitli havuzlar bulunmaktadır.

Ayrıca ödül çeşitleri (sıklık ve nitelik), blok ödüllerini dağıtıp dağıtmamalarına veya hash türlerine (hesaplama) sahip iki kripto para biriminin, aynı anda üretilebileceği birleşik madenciliğe izin verip vermemelerine göre sınıflandırılmaktadırlar.

Sözlük

Grup Madenciliği: Bir grup madencinin aynı network üzerinde ortak bir havuz kullanarak yaptığı madencilik işlemleridir.