Hacim (Volume)

İşlem hacmi olarak da adlandırılan Hacim (Volume), finansal bir varlığın belirli zaman diliminde gerçekleşen işlemlerinin toplamı olarak bilinmektedir.

Hisse senetleri, borsa tahvilleri, fiat para birimleri veya kripto para varlıkları gibi herhangi bir alım satım işlemi yapılabilen varlıkların işlem hacimleri hesaplanabilmektedir. Kripto para birimlerinde artan hacim genellikle fiyatlar genel düzeyinin artacağına işaret etmektedir.  Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin toplam hacimlerini ölçen veriler de bulunmaktadır.

Piyasada alıcı ve satıcı arasında alım satım işlemleri gerçekleştirdiğinde bu işlem borsa tarafından kayıt altına alınmakta ve bu veriler de işlem hacmini oluşturmaktadır. Yatırımcılar bir kripto paranın trendinin gücünü daha iyi anlamak için hacim göstergesini kullanmaktadır. Eğer fiyat oynaklığına yüksek işlem hacmi de eşlik ediyorsa burada fiyat hareketinin güçlü olduğunu izlenimi çıkarılabilir ve genellikle fiyatın yükseliş göstereceği inancı yaygınlaşır. Aksine eğer bir fiyat hareketine düşük işlem hacmi eşlik ediyorsa burada durum temel eğilimin güçsüz yani zayıf olduğu, fiyat yükselişinin güçlü olmadığı ve olası düşüşler gelebileceği anlamı çıkarılabilir.

Borsa uygulamalarında hacim göstergeleri mum (candlesticks) denilen barlarla ölçülmektedir. Bu mumlar alıcı ve satıcılara mevcut piyasa durumunun gücünü ve trendini ölçmek için bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sözlük
Hacim (Volume): Finansal bir varlığın veya menkul kıymetin belirli bir zaman diliminde gerçekleşen tüm alış ve satış işlemlerinin toplamı olarak adlandırılmaktadır.