Hacker

Hacker (Bilgisayar Korsanı) Nedir?

Hacker, kelime anlamı olarak yüksek düzeyde bilgisiyle sorun çözebilen yetenekli bilgisayar uzmanı anlamına gelse de, yasa dışı yollarla bu yeteneği istismar eden kişiye verilen bir isimdir. Bunlara bilgisayar korsanları da denilmektedir.

 

Aslında hackerin terminolojide olumsuz bir anlamı bulunmamaktadır. Daha çok yüksek düzeyde bilgisayar kullanmasıyla sorun çözmek veya belirli hedeflere ulaşmak için teknolojiyle uğraşma eylemiyle ilgilidir. Ancak bugün yaygın anlamı, güvenlik korsanları tarafından gerçekleştirilen suç faaliyetleriyle ilgilidir.

 

Güvenlik korsanları olarak da adlandırılabilen hackerler, genellikle metodolojilerine ve amaçlarına göre “Siyah Şapkalılar”, “Beyaz Şapkalılar” ve “Gri Şapkalılar” olarak 3 gruba ayrılmaktadır. Siyah şapkalılar kötü niyetli yetkisiz erişen kişiler olarak, beyaz şapkalılar şirketlerin online güvenlik ağını güçlendirerek siber saldırılara karşı önlem alan kişiler olarak, gri şapkalı hacker grubu ise bazen siyah bazen beyaz şapkalıların özelliklerini de gösteren, bilgilerini bazen iyi bazen de kötü amaçla kullanan kişiler olarak tanımlanmaktadır.

 

Sözlük

Hacker: İnternet ağ yapısı ve bilgisayar işletim sistemlerindeki açıkları kullanarak izinsiz bir şekilde bilgisayar, sunucu ve internet sitelerine giren, kişisel ve önemli verileri çalan veya sistemin çalışmasını engelleyecek işlemler yapan bilgisayar korsanlarına verilen isimdir.