Hard Fork (Sert Çatallanma)

Hard Fork (Sert Çatallanma) Nedir?

Hard fork (sert çatallanma), bir blok zincirinin, bir önceki zincirden farklı parametrelere sahip, birbirine paralel olarak çalışan iki ayrı blok zincirine bölündüğü (çatallandığı) olaydır.

Hard fork (sert çatallanma), bir ağın protokolünde daha önce geçersiz olan blokları ve işlemleri geçerli kılan veya bunun tersini yapan protokol yazılımının en son sürümüdür. Bir hard fork, node’ların veya kullanıcıların bu sürüme entegre olmasını gerektirmektedir.

Hard fork, kripto para birimlerinin ileriye dönük uyumluluğunu bozmaktadır. Bu nedenle hard fork öncesi işlem geçmişi ve parametreleri aynı olsa bile, her iki ağın geçmişi birbirinden ayrılmaktadır. Böylece herhangi bir işlem bir diğerine yansımamaktadır.

Geliştiriciler, yazılımın eski sürümlerinde bulunan önemli güvenlik açıklarını düzeltmek, yeni işlevler eklemek veya işlemleri tersine çevirmek istediklerinde sert çatallanmaya gidebilirler. Örneğin; Ethereum, DAO (Decentralized Autonomous Organization, Merkezsiz Özerk Organizasyon) saldırıya uğradıktan sonra yapılan korsan işlemler geri alınmak için hard forka gitmişti.

Ethereum ağına yapılan saldırıdan sonra, Ethereum topluluğu neredeyse oybirliğiyle, anonim bir bilgisayar korsanı tarafından on milyonlarca dolarlık soygun işlemlerini geri almak için hard fork lehine oy kullanmıştır.  Hard fork, DAO token sahiplerinin ether (ETH) fonlarını geri almasına da yardımcı olmuştur. Hard forktan sonra yeni zincir Ethereum adıyla, eski zincir ise Ethereum Classic adıyla yoluna devam etmektedir.

Sözlük
Hard fork (sert çatallanma): Daha önce geçersiz olan tüm işlemleri doğrulayan ve yine daha önce geçerli olan tüm işlemleri geçersiz kılan bir protokol değişikliği türüdür.