Hash

Hash Nedir?

Hash, rastgele uzunlukta ve farklı büyüklükteki bir girdinin güvenli bir algoritma yardımıyla uzun şifreli bir koda convert (dönüştürme) edilme işlemidir.

Kriptografi ile bir metnin şifrelenerek önceden tahmin edilemez hale getirilmesi işlemi olarak adlandırılmaktadır. Kriptografi biliminde hash terimi, bir veri parçası gönderildikten sonra bir hash işlevi tarafından üretilen kodu ifade etmektedir. Hash işlevleri tarafından üretilen çıktıya hash değeri veya hash kodu denilmektedir.

 

Hash terimini daha iyi anlamak için hash fonksiyonlarının ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek gerekir. Örneğin: “Selam” kelimesi ile “Sinemaya gidiyorum” kelimelerinin hash değerleri aynı uzunlukta bir kod üretmektedir. Hash oluşturabilmek için kullanılan işlem deterministiktir. Bu da aynı girdinin her kullanımda aynı kodu üretmesi anlamına gelmektedir.

Yeni çıkarılan blokları şifrelemek için gereken hash işlevlerinin işlenmesi zaman zaman maliyetli olabilen önemli miktarda bilgisayar işlem gücü gerektirmektedir. Madencileri ve şirketleri gerekli teknolojiye yatırım yapmaya ikna etmek için dijital varlık ağları, onları hem üretilen yeni kripto para ile hem de işlem ücreti ile ödüllendirmektedir.

Sözlük
Hash:
Herhangi uzunluktaki bir girdiyi bir dizi matematiksel algoritma ile şifreli bir çıktıya dönüştürme işlemini ifade etmektedir.