Hodl

HODL Nedir?

HODL, “satın al ve tut” stratejisine atıfta bulunan “tutmak” (hold) kelimesinin yanlış yazılması sonucu ortaya çıkmış gibi görünse de “canın pahasına tutun” (Hold On for Dear Life) ifadesinin kısaltması olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hodl Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

HODL terimi, 18 Aralık 2013 yılında “bitcointalk” adında bir forum sitesinde yapılan gönderiyle ortaya çıkmıştır. GameKyuubi kullanıcı adına sahip bir yatırımcının forum sitesinde yazdığı  “I am Hodling” şeklindeki bir mesaj çok dikkat çekmiştir ve “hodling” terimi yatırımcılar arasında ünlü bir tabir olmuştur.

GameKyuubi’nin bu mesajından 24 saat önce Bitcoin fiyatı %39 düşerek 716 dolardan 438 dolara çekilmiştir. Yüksek yüzdeli bu düşüşe rağmen Bitcoin’lerini elinde tutacağını açıklayan GameKyuubi’nin bu mesajı, Bitcoin’in Ocak 2013’te 15 dolardan Aralık 2013’te 1.100 doların üzerine çıktığı ve bir yıl süren boğa döneminin ardından gerçekleşmiştir.

Kripto para evreninde HODL bir saat içinde bir internet mizahı haline gelmiştir ve bir yatırım terimi olarak kullanımı olarak dillere pelesenk olmuştur.

 

Sözlük

HODL: İngilizce hold (tutmak) kelimesinin yanlış yazımından türetilen, uzun dönemli bir yatırımı ifade eden ve 2013 yılında bir forum sitesinde ortaya çıkmış kripto para dünyasının ünlü terimlerinden biridir.