İlk Borsa Teklifi (IEO)

İlk Borsa Teklifi (IEO) Nedir?

Initial Exchange Offering (IEO), yeni bir kripto para girişiminin borsa platformu aracılığıyla fon topladığı etkinliklerdir.

IEO, bir şirketin veya proje geliştiricilerinin kendi web sitesinde projesine ilgi çekmeye çalışacağı ilk coin teklifinin (ICO) tersi bir durumdur. IEO’lar yalnızca borsadaki yatırımcılar için mevcuttur. ICO’lara benzer şekilde IEO’lar da yeni kripto para projeleri için kaynak bulurken, yatırımcıların da yeni kripto paraları almalarına izin vermektedir. Yeni kurulan şirketlerden, borsada para toplamak için satılan tokenlerin belirli bir oranının yanı sıra bir de ücret alınmaktadır. IEO’nun tamamlanmasının ardından kripto para borsada listelenmektedir ve şirketin profilini yatırımcıların gözünde yükseltmeye yardımcı olmaktadır.

ICO’ya benzer şekilde IEO ve IDO (İlk DEX Arzı) arasında da temel farklılık mevcuttur. IEO’lar merkezi bir borsada (Bitay) gerçekleşirken, IDO’lar (Uniswap) herhangi bir merkezi olmayan borsalarda gerçekleşmektedir.

IEO’ların en büyük avantajı artan seviyede şeffaflık ve güvendir. Token satışı, düzenlenmiş bir kripto para borsası tarafından yapıldığı için sahtekarlık faaliyeti ve dolandırıcılık olasılığı ICO’lardan daha düşük olmaktadır. Bu platformlar bir projeyi kullanıcılarına sunmadan önce, oluşabilecek mağduriyete karşın kendi durum tespitlerini gerçekleştirmektedirler.

 

Sözlük

İlk Borsa Teklifi (IEO): Yeni geliştirilen bir token veya kripto para birimi için fon toplama işleminin bir kripto para borsası üzerinden yapılması olarak adlandırılmaktadır.