İlk Halka Arz (IPO)

İlk Halka Arz (IPO) Nedir?

Initial Public Offering(IPO), özel bir şirketin kendi hisselerini ilk kez borsada listeleyerek yeni kaynak yaratmaya ve yatırım sermayesini artırmaya çalışma girişimidir.

Dünyada genel olarak bütün şirketlerin hedefi büyümektir. Bu büyümeyi kendi özsermayeleri ile yeterince sağlayamayan şirketler yeni sermaye kaynaklarına ihtiyaç duymaya başlamaktadırlar. Daha fazla büyüme ve yeni yatırımlar yapma amacıyla sermaye arayışında olan şirketler halka arz yöntemini uygulamaktadırlar. Devletin yetkili kurumları onay verdikten sonra halka arz süreci fiilen başlamaktadır.

Geleneksel finans piyasalardaki halka arz sisteminin bir benzeri de kripto para piyasasında mevcuttur. ICO (Initial Coin Offering) olarak ifade edilen bu yatırım seçeneğini “ilk coin/token arzı” olarak ifade edilmektedir.

ICO ve IPO Arasındaki Farklar Nedir?

ICO, genellikle genç girişimci insanların başlattıkları herhangi bir düzenleyici kuruma veya merkeze bağlı olmadığından çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır.

IPO ise, daha çok uzun yıllardır geleneksel piyasalarda bulunan, köklü ve bir merkezi olan, aynı zamanda yasal yükümlülükleri olan şirketlerin başvurduğu bir yöntem olmaktadır.

 

Sözlük

İlk Halka Arz (IPO): Yeni geliştirilen ve piyasaya sürülen projelerin Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimleri karşılığında kendi kripto paralarını sattıkları kaynak(para) toplama işlemine denmektedir.