İlk Ödül Teklifi (IBO)

İlk Ödül Teklifi (IBO) Nedir?

Initial Bounty Offering (IBO), yeni bir kripto para biriminin halka arz edilip piyasaya açık hale getirildiği aşamada gönüllülük esaslı çalışan (çeviri, pazarlama) ve projeye katkı sağlayan kişilere ödüller yoluyla dağıtıldığı bir süreci ifade etmektedir. Yatırımcıların kripto para satın alabileceği bir ICO’dan farklı olarak, IBO süreci normal bir yatırımcıya göre proje için bağlılık, zaman ve uğraş gerektirir.

İlk coin tekliflerinde (ICO), yatırımcılar fiat para kullanarak token satın alırlarken ilk ödül teklifleri (IBO), hizmetleri karşılığında yatırımcıların ücretsiz veya indirimli tokenlerle ödüllendirilmesiyle sonuçlanmaktadır. Pazarlama, iş geliştirme veya insan kaynakları ile ilgili görevleri tamamlayan, zamanlarını ve becerilerini projeyi ilerletmeye adayan meraklı yatırımcılar IBO’ya hak kazanabilmektedir.

IBO’ya katılmak kripto para piyasalarında topluluk oluşturmada ve yatırımcıların projeye bağlılığını artırmada etkili bir yöntemdir. Token sahipleri tokenlerini borsada listelendikten sonra onları daha sonraki bir aşamada nakite çevirebilir veya değerlerinin artması umuduyla onları elinde tutabilir.

Bir ICO’nun tamamlanmasının ardından, kripto para birimi projesinin kodu hakkında geri bildirim almak veya madeni parayı tanıtma çabalarını telafi etmek için ödül programları (IBO) kullanılabilir. Blok zincirindeki kusurları tespit edebilen kodlayıcılara ayrıca hata ödülleri şeklinde ödüller verilebilir ve bu ödüller binlerce dolara kadar çıkabilir. Zcash ve Ethereum gibi bazı popüler kripto para birimleri, blok zincirinin geliştirilmesine yardımcı olan geliştiricileri ödüllendirmek için ödül programlarından yararlanmıştır.

 

Sözlük

İlk Ödül Teklifi (IBO): Yeni bir kripto para biriminin halka açık hale getirildiği, becerilerini ve zamanını ödüller kazanmak için harcayan kişilere dağıtılan süreç anlamına gelir.