İlk Token Teklifi (ITO)

İlk Token Teklifi (ITO) Nedir?

Initial Token Offering (ITO), ilk coin tekliflerine (ICO’lar) çok benzemekle birlikte ilgili token projesine kaynak yaratma amacıyla kullanılmaktadır ve ICO ile aralarında bilinmesi gereken ince farklılıklar mevcuttur.

Yeni bir kripto para birimi için para toplamak yerine, ITO’ların odak noktası genellikle bir amaca hizmet eden, projesi olan ve içsel faydası olan tokenler sunmaya yöneliktir. Bu, yatırımcılara abonelik yoluyla bir platforma erişim hakkı verilmesini ve token sahiplerinin özel hizmetleri kullanma hakkını içermektedir.

Her ne kadar çoğu zaman her iki terim birbirinin yerine kullanılsa da, kripto sektöründe coinler ve tokenler arasında önemli bir ayrım vardır. ITO’lar, kitle fonlamasının aksine tokenleştirme ile daha yakından ilgilidir.

Coinler; Bitcoin, XRP ve Ethereum gibi kendi bağımsız blok zincirlerinde çalışan kripto para birimleridir. Tokenler ise mevcut bir blok zinciri üzerinde çalışan kripto para birimleridir ve genellikle Ethereum’un ERC-20 standardını kullanmaktadırlar.

Sözlük

İlk Token Teklifi (ITO) : Kripto para piyasasında ilk token arzı anlamına gelmektedir. Projeye kaynak yaratma amaçlı yapılmaktadır.