İşlem Ücreti (Transaction Fee)

İşlem Ücreti Nedir?

İşlem Ücreti (Transaction Fee), kripto para alım satımı veya transferinde işlemlerin güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan madencilere belli bir miktar ödenen ücret olarak adlandırılmaktadır.

Kripto para işlemlerinde bir cüzdandan diğerine belirli bir miktarda kripto para aktarıldığında veya kripto para alım satımı yapıldığında işlem ücreti ödenmektedir. Bu ücretler blok zinciri ağının yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Bazı durumlarda işleminin acilen onaylanması ve doğrulanmasını isteyen yatırımcılar daha fazla işlem ücreti ödeyerek işlem sırasında öne geçebilmektedir. Aynı şekilde madenciler de önce yüksek ücretli işlemleri doğrulamak ve sıradaki bloğa ekleyerek çalışmaktadırlar.

Neden İşlem Ücreti Alınır?

Kripto para piyasasında gerçekleştirilen işlem ve transferlerden ücret alınmasının 2 önemli nedeni bulunmaktadır. Öncelikle işlem ücreti alınması Bitcoin ağındaki spam denilen istem dışı ve zorla gönderilen mailleri engellemek için gerçekleşmektedir. İkinci olarak da gerçekleşen transfer ve alım satım işlemlerini hem doğrulayan hem de onaylayan madenciler için bir teşvik sistemi oluşturma amacıdır.

 

Sözlük

İşlem Ücreti (Transaction Fee): Kripto para piyasasında gerçekleşen tüm transfer ve alım satım işlemlerinde madencilerin başarıyla işledikleri bir blok sonucu aldıkları ücret olarak adlandırılmaktadır.