İzinsiz Defter

İzinsiz Defter Nedir?

İzinsiz Defter (Unpermissioned Ledger), herhangi bir izin gerektirmeyen veya herkese açık olarak erişilebilen bir defter anlamına gelmektedir.

İzinsiz defterlerin amacı tüm katılımcıların defteri birlikte kullanması ve üzerine veri ekleyip çıkarabilmesidir. Kullanıcılar süreçler için birbirlerine mesajlar gönderebilmekte ve blok zinciri işlemleri için kimlik doğrulama, onaylama ve fikir birliği protokolü süreçlerine dahil olabilmektedir. İzinsiz defterlere örnek olarak Bitcoin ve Ethereum verilebilir.

İzinsiz Defterlerin Avantaj ve Dezavantajları

İzinsiz defterler anonim bir yapıdadır. Birçok ulusal para birimlerinde geçerli olduğu gibi izinsiz defterlerde de para transferleri doğrudan kontrol edilemez ve denetlenemezdir. İzinli defterlerin aksine izinsiz defterlerin tüm kullanıcıları veri oluşturabilmekte, akıllı sözleşmeler yayınlayabilmekte ve bir node (düğüm) çalıştırabilmektedir. Bu nedenle izinsiz defterler tamamen şeffaftır çünkü verilere herkes erişebilmektedir. İzinsiz defterlerin çeşitli avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da mevcuttur. Bu dezavantajlara performans hızı düşüklüğü ve enerji tüketiminin oldukça yüksek olması örnek verilebilir.

 

Sözlük

İzinsiz Defter: Herkesin erişimine açık olan ve izin gerektirmeyen bir blok zinciri türü olarak adlandırılmaktadır.