JOMO

JOMO NEDİR?

Açılımı “Joy of Missing Out” olan JOMO, fırsatları kaçırmanın verdiği keyif olarak tanımlanmaktadır. Fırsatları kaçırma korkusuna (FOMO) sahip olmanın tam tersi anlamındadır. Genellikle kripto para birimlerine inanmayan ve piyasadaki fiyatların düştüğünde veya bir ICO’nun dolandırıcılık olduğu ortaya çıktığında haklı mutluluklarını ifade eden coin karşıtı kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Kripto para birimlerinin fiyatları oldukça değişkendir. Bu BTC ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmaktan çekinen yatırımcıların, fiyatlar düştüğünde bundan haklı keyif alacakları JOMO duygusu hissettikleri anlamına gelmektedir.

JOMO, mevcut bir kripto para birimi trendine katılmamaktan veya panik satışı yapmamaktan mutlu olan bir alım-satımcıyla ilgilidir.

Örneğin, BTC fiyatı Aralık 2017’’de Aralık 2018’e göre %80’lik bir düşüş yaşamıştır. Bu durumda, Bitcoin’e yatırım yapmayan veya fiyat düşmeden önce elindeki BTC’leri satanların bir dereceye kadar JOMO yaşamış olmaları muhtemeldir. Benzer şekilde, 2018’deki trajik fiyat düşüşünden sonra BTC’yi elinde tutan (HODL yapan) yatırımcıların da JOMO’yu hissetmiş olması ihtimal dahilindedir.

Sözlük

JOMO: Fırsatları kaçırma korkusunu ifade eden FOMO’nun tersi bir ifade anlamına gelmekte olan JOMO, 2012 yılında ortaya çıkmıştır ve fırsatları kaçırmanın verdiği keyif olarak tanımlanmaktadır.