Kaldıraç (Leverage)

Kaldıraç Nedir?

 

Kripto para piyasasındaki işlemlerde yatırılan miktarın üzerinde işlem yapılmasına olanak veren sisteme Kaldıraç (Leverage) denilmektedir. Kaldıraç terimi, bir alım satım pozisyonunun ve dolayısıyla kârlılığın borç yoluyla ne ölçüde arttığıyla ilgilidir. Finansta bir şirketin varlıklarını finanse etmek için aldığı borç miktarı olarak bilinmektedir.

Kaldıraç, yatırımcılar tarafından finansal piyasalarda ve kripto para piyasasında satın alma güçlerini artırmak için kullanılmaktadır. Örneğin 100 dolarlık bir Bitcoin pozisyonunu düşünecek olursak ve yatırımcının pozisyonu 50x kaldıraçla arttırdığını varsayarsak 100 dolarlık Bitcoin pozisyonunun şimdi 5.000 dolar olduğu anlamına gelmektedir.

Yatırımcının başlangıçta sahip olduğu miktara marjin  adı verilmektedir. Bu miktar, söz konusu kripto para birimi veya varlığın düşmesi durumunda teminat olarak kullanılmaktadır.

Marjin işlem açmak son derece risklidir ve piyasa üzerinde hakimiyet gerektirmektedir. Kârları artırmanın yanında kayıpları  da aynı oranda  etkileyebilmektedir. Bu strateji hem uzun(long) hem de kısa(short) pozisyonlara uygulanabilmektedir.

Kısa pozisyon, bazı yatırımcıların fiyatın düşmesini bekleyerek uyguladığı bir stratejidir. Uzun pozisyon ise, tam tersi olarak bir kripto para biriminin fiyatının değer kazanması beklediğinde uygulayacağı  bir stratejidir.

Bir yatırımcının erişebileceği kaldıraç miktarı, seçtikleri alım-satım platformuna ve işlem açmak istediği kripto paraya  bağlı olmaktadır.

 

Sözlük
Kaldıraç
: Kripto para piyasasında asıl sermayenin 1 ila 125 katı oranında pozisyon almayı mümkün kılan sisteme kaldıraç sistemi denilmektedir.