Kırılım (Breakout)

Breakout (Kırılım) Nedir?

Breakout (kırılım), bir varlığın fiyatının, destek veya direnç bölgesinden çıkarak tanımlanmış bir aralığın dışına çıkmasına denmektedir.

Teknik analizde kırılım, bir varlığın bir direnç alanının üzerinde veya bir destek alanının altında hareket eden fiyatını ifade etmektedir. Örneğin, bir varlığın piyasadaki hacmi yüksekse fiyatın çıkış yönünde trend olmaya başlama olasılığı daha yüksektir.

Kripto paralar için kırılmalar oldukça büyük öneme sahiptir. Bunun nedeni oluşan bu hareketlerin gelecekteki büyük fiyat dalgalanmaları için başlangıç noktası olabilmesidir. Kırılmalar genellikle oynaklığın bir hayli azaldığı dönemlerin ardından gerçekleşmektedir. Model ne kadar uzun sürede gelişirse, kırılmalar ve ani hareketler o kadar patlayıcı olmaktadır. Seviyeler açıkça tanımlanmışsa, birçok yatırımcı stop (zarar kes) emirlerini ayarlamak için aynı fiyat seviyelerini kullanabilir. Kırılmanın arkasındaki hipotez oldukça basittir. Destek ve direnç seviyeleri fiyatı bir aralıkta tutuyorsa, bu aralıkta gerçekleşecek bir kırılma daha büyük bir hareketi gösterebilmektedir.

 

Kırılım, hareketin yönüne bağlı olarak alım veya satım sinyali olabilir. Kırılma anında yatırımcı, fiyat tanımlanan destek veya direnç alanının dışına çıktığında uzun veya kısa bir pozisyona girebilir. Fiyat tanımlanmış bir aralığın dışına çıkıp hızla tersine dönerse bu bir sahte kırılma veya fake breakout olarak kabul edilebilir. Bu, fiyat belirli bir aralığın dışına çıktığında ancak kısa bir süre sonra aralığa geri döndüğünde meydana gelmektedir.

Fake yükselişe karşı bir önlem olarak, bazı yatırımcılar trade işlemlerini gerçekleştirmek için daha yüksek zaman dilimlerinde yükselişin onaylanmasını bekleyebilir. Bu aynı zamanda yükselişin yeni oluşturulan destek veya direnç (yöne bağlı olarak) noktası olarak yeniden test edilmesini beklemek anlamına da gelmektedir.

 

Sözlük

Breakout: Belli bir formasyon içinde sıkışan herhangi varlık fiyatının genellikle sert destek ve direnç çizgilerini kırması olarak tanımlanmaktadır.