Kripto Para

Kripto Para (Cryptocurrency) Nedir?

Kripto Para; Blockchain teknolojisine dayalı, kriptografi (şifreleme) ile güvence altına alınan, sahteciliği neredeyse imkansız hale getiren alternatif bir alım satım aracı olarak kullanılmak üzere tasarlanmış dijital para birimidir.

Birçok kripto para birimi, blok zincir teknolojisine dayalı merkezi olmayan ağlardan oluşmaktadır, yani farklı bir bilgisayar ağı tarafından uygulanan dağıtılmış defterlerdir (DLT). Kripto para birimlerinin tanımlayıcı bir özelliği de, genellikle herhangi bir merkezi otorite tarafından idare edilip üretilmemeleri, devlet müdahalesine veya manipülasyonuna maruz kalmamasıdır.

Pek çok kişi hisse senetleri veya değerli metaller gibi diğer varlıklarda olduğu gibi kripto para birimlerine yatırım yapsa da, kripto para birimleri gündelik hayatta mal ve hizmet satın almak için de kullanılabilmektedir. Kripto para birimleri yeni ve heyecan verici bir varlık sınıfı olsa da, her bir sistemin nasıl çalıştığını tam olarak anlamak için makul miktarda araştırma yapmak gerekmektedir.

 

Kriptografi Nedir?

Kriptografi (şifreleme); bir verinin içerdiği bilginin istenmeyen taraflarca anlaşılamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan şifreleme bilimidir. Burada temel amaç tamamen bilginin güvenliğini sağlamaktır. Kripto paraların üretilmesinde, takas, transfer işlemlerinde kullanılır.

 

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto para üretimi madencilik adı verilen teknik ile gerçekleştirilmektedir. Daha çok güçlü bilgisayarların ekran kartı ile madencilik işlemi gerçekleştirilmektedir. Madenci olarak anılan üreticiler, işlem gücü yüksek bilgisayarlar ile matematik problemleri veya denklemler çözerek ve işlemleri onaylayarak kripto para üretimini gerçekleştirmiş olurlar.

 

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para alma satın alma işlemi, geleneksel para birimleri ile ilgili platformlardan gerçekleştirilmektedir. Hemen Bitay mobil uygulamasını indirerek veya web sitesini ziyaret ederek banka hesabınızla gerçekleştireceğiniz transfer işleminizin ardından kripto para satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sözlük


Kripto Para: Adını şifreleme teknolojisi olan kriptografiden alan, takas işlemlerinde kullanılabilen, çevrimiçi ve merkezi olmayan dijital bir para birimidir.