Lightning Network

Lightning Network Nedir?

Lightning Network (Yıldırım Ağı), blok zincirinin gerçekleşen transfer işlemlerini daha verimli yürütmesini ve ölçeklendirme olarak ifade edilen ağda gerçekleşen işlem sayısındaki artışın ağı işlemez hale getirmesi sorununa çözüm sunması amacıyla üretilmiş bir teknolojidir.

Lightning network’lerde gerçekleştirilen işlemler, doğrudan Bitcoin blok zincirinde gerçekleştirilen işlemlerden daha hızlı, maliyetsiz ve daha kolay onaylanmaktadır. Lightning network işlemleri zincir dışı hale getirerek Bitcoin blok zincirindeki tıkanıklığı gidermek ve ilgili işlem ücretlerini azaltmak için tasarlanmıştır. Aynı zamanda kripto para birimleri arasındaki takasları içeren diğer zincir dışı işlem türlerini yürütmek için de kullanılmaktadır.

Lightning Network Teknolojisi İle Ne Amaçlanıyor?

Bitcoin blok zincirinde transfer yapılmak istendiğinde bir hash üretilir ve üretilen bu hash gönderici ile alıcı arasında doğrulanarak transfer işleminin başarılı bir işlem olduğunu karar verilerek işlem gerçekleştirilir. Ancak bu transfer işlemleri bir maliyet içerir çünkü üretilen hash’leri çözmek için işletilen algoritmalar sebebiyle ram ve cpu gerekmektedir.

Transfer işlemleri yapılırken çoğu zaman işlem doğrulama maliyeti transferin üzerine çıkmaktadır. Bu noktada lightning network yüksek komisyon ücreti ve transferin gerçekleşmesi için gereken zaman problemlerine çözüm getirmeyi amaçlıyor. Lightning network teknolojisi ile taraflar, her şeyin nodelar tarafından onaylanması gerekmeden birbirleriyle işlem yapabildiğinden işlemler çok daha seri gerçekleşmektedir.

Sözlük
Lightning Network:
Bitcoin blok zincirinde zamanla oluşan yüksek işlem ücretleri ve uzun işlem süresi gibi oluşan dezavantajlardan kurtulmak amacıyla yaratılmış bir katman teknolojisidir.