Likidite

Likidite Nedir?

Dijital bir varlığın nakite veya başka bir varlığa kolayca çevrilebileceği ölçüye likidite denilmektedir. En basit haliyle likidite, kripto paraları hızlı bir şekilde nakite çevirmenin ne kadar kolay olduğunu ve bunun varlığın kendi değerine zarar vermeden gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini ifade etmektedir.

Dünyanın ilk ve aktif olarak işlem gören kripto para birimi olan Bitcoin, likiditesi yüksek dijital para birimi olarak kabul edilmektedir.

Likidite, fiat para (devlet tarafından desteklenen para birimi) ve kripto arasındaki işlemlerin hızlı ve fiyat değişimi olmadan tamamlanmasını sağlayabilme durumudur. Likidite seviyeleri genellikle belirli bir platformun sahip olduğu kullanıcı sayısına bağlı olmaktadır. Likit olan bir kripto para birimi piyasa fiyatı civarında işlem görmektedir. Dünyanın en likit piyasası forex piyasasıdır. Bank for International Settlements’a göre, Nisan 2019 itibariyle günlük ortalama 6,6 trilyon dolarlık günlük işlem kaydetmiştir.  Diğer yandan, emlak piyasası tipik olarak likit olmayan piyasalardan kabul edilmektedir. Bunun nedeni mülklerin genellikle kolayca satılmaması ve uzun bir zincir, çok sayıda evrak işi gerekmesi ve diğer değişkenlere tabi olabilmesidir.

Likit piyasalar genel olarak yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Likit olmayan bir piyasa, kullanıcıların pozisyonlara girip çıkmasını çok zorlaştırmaktadır. Kripto benimsemesi artarsa ​​ve dijital para birimleri alım satım aracı olarak daha yaygın biçimde kabul edilirse, kripto para birimlerinin likiditesinin daha da artması muhtemeldir.

Sözlük
Likidite:
Dijital bir varlığın nakite veya başka bir varlığa kolayca çevrilebileceği ölçüye likidite denilmektedir.