Madenci (Miner)

Madenci (Miner) Nedir?

Madenci (Miner), Bitcoin ağında bekleyen işlemleri doğrulayan katılımcılara madenci denilmektedir. Mevcut zincire yeni bloklar eklerken, işlemlerin güvenli ve doğru olmasını sağlamaktadır.

Kripto para varlıkları, bir ağ üzerindeki tüm işlemlerin merkeziyetsiz bir defteri olarak hizmet veren Blockchain teknolojisi üzerinde çalışmaktadır. Madenci adı verilen katılımcılar, ağdaki bilgisayarlarla işlemleri kontrol edip onayladığında, yeni Bitcoin veya kripto paralar üretilmektedir.  Bu madenciler, işledikleri ya da onayladıkları her işlem karşılığı ödüllerini almaktadırlar.

Kripto Para Mining Türleri Nelerdir?

Kripto para madenciliği yapmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlar; ASIC madenciliği, GPU madenciliği, CPU madenciliği ve bulut madenciliği gibi dörde ayrılmaktadır ve farklı şekilde kripto para madenciliği yapmaya imkan sağlamaktadır. Madencilik faaliyetinin Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i tanıttığı whitepaper’da belirtildiği gibi CPU yani bilgisayarın işlemci gücüne bağlı olduğunu belirtirken, günümüzde en popüler olan ve en çok kullanılan madencilik türü ASIC madenciliğidir.

 

Sözlük
Madenci:
Kripto para ağındaki tüm aktarım, transfer ve sistemin çalışması için gerekli olan tüm işlemleri yapan kişilere madenci denir.