Madencilik Çiftliği (Mining Farm)

Madencilik Çiftliği (Mining Farm) Nedir?

 

Madencilik çiftliği (Mining farm), Bitcoin veya diğer kripto para varlıklarını üretmek için, teknik olarak donatılmış bir veri işleme merkezi olarak bilinmektedir. Madencilik çiftlikleri, daha fazla teknik, enerji ve finansal kaynak gerektiren madencilik süreci karmaşıklığının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Madencilik çiftliği, genellikle bir depoda veya kripto para birimi madenciliğine ayrılmış büyük bir veri işlem  merkezinde bulunan birden fazla  madencilik işiyle uğraşan ekiptir. Birçok insanın kripto para elde etmesinin en popüler yollarından biri, madencilik süreci olmaktadır.

Bir madencilik çiftliği söz konusu olduğunda, burada bahsedilen genellikle kripto para madenciliğine ayrılmış bir bölüm veya depodur. Çiftlik, birden fazla özel ASIC cihazları olan bir evin bodrum katı veya ASIC’lerin yanı sıra her iki GPU’yu da içeren büyük bir depo da olabilmektedir. Madencilik çiftlikleri, ekipmanı soğutmak için devasa fanların yanı sıra muazzam güç kaynakları içermektedir. Genellikle üzerinde çalışan birden fazla kişi (madenci) bulunmaktadır.

Yüksek güçlü madencilik cihazlarının çok fazla işlem gücü gerektirdiği göz önüne alındığında, kripto para madenciliği nispeten ucuz elektriğe sahip ülkelerde kazançlı olmaktadır. Aksi takdirde, ihtiyaç duyulan enerji tüketimi ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Hatta tüm şehirleri ciddi zararlara uğratabilmektedir.

Sözlük
Madencilik Çiftliği:
Kripto para varlıklarını üretmek için bakım, güvenlik ve enerji maliyeti optimizasyonu koşulları altında madencilik makinelerinin oluşturduğu veri merkezine denir.