Madencilik Havuzu (Mining Pool)

Madencilik Havuzu (Mining Pool) Nedir?

Madencilik havuzu (Mining pool), başarılı bir şekilde madencilik yapma şansını artırmak için bilgi işlem yeteneklerini ağ üzerinde bir araya getiren kripto para madencileri topluluğu olarak adlandırılmaktadır. Kripto para madenciliği havuzları, hesaplama kaynaklarını paylaşan madenci grupları da denilmektedir.

Madencilik havuzu, bir blok bulma veya kripto para biriminin başarılı bir şekilde madencilik faaliyetini güçlendirmek için bu birleştirilmiş kaynakları kullanmaktadır. Madencilik havuzu başarılı olursa ve ödül alırsa, bu ödül havuzdaki katılımcılar arasında paylaşılmaktadır.

Bir madencilik havuzundaki katılımcılar, işlem güçlerini bireysel olarak bir blok keşfetme çabasına bağışlamaktadır. Eğer havuzdaki madenciler çabalarında başarılı olursa, genellikle ilgili kripto para birimi ile ödüllendirilmektedirler. Bazı durumlarda, bireysel madencilerin ödüllerini alabilmeleri için iş kanıtı (Proof of Work) sunmaları gerekmektedir.

 

Madencilik havuzları, küçük yatırımcıların piyasaya girmesinin tek etkili yolu olmaktadır. İş kanıtı (PoW) mekanizmalarını kullanan kripto para varlıkları, madencileri daha fazla işlem gücüne sahip kılmaktadır. Bu nedenle, perakende yatırımcıların (geleneksel yatırımcılar) kendi başlarına, başarılı para madenciliği yapma olanakları neredeyse yoktur.

Madencilerin ise bir havuza katılmadan kendi başlarına madencilik yapmaları durumunda, ilk ödüllerini yıllar sonra alacaklarını gösteren çevrimiçi hesaplayıcılar bulunmaktadır.

Sözlük
Madencilik Havuzu: Birden fazla madencinin, blok zincirindeki bir sonraki bloğu bulmak ve rekabet gücü kazanmak için bilgi işlem güçlerini birleştirdiği bir kurulumdur.