Madencilik (Mining)

Madencilik (Mining) Nedir?

Madencilik (Mining); blok zincirde, ASIC, ekran kartı, işlemci, hard disk gibi ekipmanların yardımıyla kripto para varlıklarının üretilme sürecine denmektedir.

Daha çok Bitcoin ile  popülerlik kazanan bu terim, blok zincir altyapılı diğer teknolojiler de madenciliği kullanmaktadır. Bitcoin madenciliğindeki sisteme göre madencilik operasyonlarını yürüten kişiler daha fazla Bitcoin ile ödüllendirmektedir.
Kripto para madenciliği, değerli maden üretilmesi işlemine benzemektedir. Değerli metal madencileri altın, gümüş veya elmasları çıkarması gibi kripto madencileri de yeni coinlerin dolaşıma girmesini sağlamaktadır. Madencilerin yeni coinlerle ödül alabilmeleri için, matematiksel denklemleri kriptografik hash’ler şeklinde çözen ekipmanları kullanmaları gerekmektedir. Hash (işlem gücü), bir veri yığınının dijital imza parçasıdır.

Kripto para madenciliğinin zamanla artmasıyla ASIC gibi özel ve daha güçlü cihazlar kullanılmaya başlanmıştır. Hızlı bir CPU’nun (işlemci) yanı sıra normal bilgisayarlardan daha yüksek elektrik kullanımı ve ısı gerektirdiğinden madencilik de bu bilgisayarlarla yapılmaktadır. İnsanların madencilik faaliyetini yürütmelerindeki en büyük teşvik Bitcoin blok ödülü almalarıdır. İlk başta 50 Bitcoin olan bu blok ödülleri gerçekleşen yarılanma işlemleri ile günümüzde 6.25 Bitcoin’e gerilemiştir.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ağdaki verilerin güvenliğini sağlamak için kriptografik hash’ler oluşturulmaktadır. Madenciler, bir kripto para işlemi tarafından üretilen bir hash değerini sıfırlamak için diğer madencilerle rekabet etmektedir ve kodu doğrulayan ilk madenci, bloğu dağıtılmış deftere eklemekte ve ödülü almaktadır.

Her blok, bir önceki bloğa eklenmek için bir karma işlevi kullanmaktadır. Böylelikle, ilk bloğa geri giden kesintisiz bir blok zinciri oluşturulmuş olur. Bu nedenle, ağdaki eşler belirli blokların geçerli olup olmadığını ve her bloğu onaylayan madencilerin ödül almak için hash’i düzgün bir şekilde çözüp çözmediğini kolayca doğrulayabilmektedir.

Zamanla madenciler PoW’u (Proof of Work) çözmek için daha gelişmiş cihazlar kullandıkça, ağda doğrulanması gereken denklemlerin zorluğu artmaktadır. Bu durum aynı zamanda madenciler arasındaki rekabeti yükselmekte ve bunun sonucunda kripto para madenciliği faaliyetlerinin zorluğu artmaktadır.

Sözlük
Madencilik (Mining): Donanım ve yazılımlar aracılığıyla kripto para üretiminin yanı sıra kripto para transferlerinin, kaydının ve onayının yapılmasına denir.