Maksimum Arz (Max Supply)

Maksimum Arz (Max Supply) Nedir?

Maksimum arz, bir kripto para biriminin bütün ömrü boyunca var olacak maksimum coin miktarının en iyi tahmini olarak kabul edilmektedir. Bir kripto para birimi için maksimum arz, verilebilecek toplam coin miktarıdır.

Maksimum arz, her bir dijital varlığın altında yatan protokol tarafından tanımlanan limitlerle sınırlandırılmaktadır. Bu nedenle yeni coinlerin maksimum arzı ve ihracı, genellikle projenin kaynak koduna göre genesis bloğunda tanımlanmaktadır.

Maksimum arz tükendiğinde, yeni coin veya token üretilmemektedir. Çoğu kripto para birimi maksimum arz ile birlikte üretilmektedir. Bitcoin açısından maksimum arz 21 milyon coin olarak sabitlenmiştir. Her kripto para biriminin, daha önceden belirlenmiş sabit bir arz rakamı bulunmamaktadır. Örneğin: bunlardan biri Ethereum (ETH)’dur. Ethereum’un arzı sınırsızdır.

Maksimum arz ve toplam arz kavramları birbirleriyle karıştırılmamalıdır. Maksimum arz, henüz çıkarılmamış olanlarla, çıkarılan toplam coin miktarının eklenmesiyle hesaplanmaktadır. Buna karşılık toplam arz, çıkarılan miktardan yakılan coinlerin sayısının çıkarılmasıyla hesaplanmaktadır.

Sözlük
Maksimum Arz:
Bir kripto paranın üretilmiş ya da üretilecek olan toplam adedine denir.